środa, 31 marca 2010

Lodówka



Wybierając lodówkę, warto zwrócić uwagę na funkcje, jakie oferują niektóre urządzenia.
Są to:

Ochrona antyszronowa - Zapobiega tworzeniu się szronu i sopli lodu w urządzeniu.

Dozownik schłodzonych napojów - specialny pojemnik, który napełnia się ulubionym napojem, a nastepnie bezpośrednio przelewa się do szklanki. Przydatny szczególnie w miesiącach letnich.

Pojemnik na warzywa - pojemnik na warzywa, odseparowany od reszty lodówki, pozwalający na zachowanie warzywom naturalnej świeżości i zapachu.

Pojemnik na nabiał - specialny pojemnik, przeznaczony do przechowywania masła, serów który zapobiega bieszaniu się zapachów wewnątrz lodówki.

Ochrona anty-bakteryjna - Wnętrze lodówki pokryte jest specialnymi enzymami niszczącymi szkodliwe bakterie. Producenci lodówek twierdzą, że system ten pozwala na redukcję liczby bakterii we wnętrzu lodówki nawet do 75%.




Lodówka - szafka, szafa o pojemności do kilkuset litrów, wewnątrz której utrzymywana jest temperatura obniżona w stosunku do otoczenia. Głównym elementem lodówki jest urządzenie chłodnicze (chłodziarka) zazwyczaj sprężarkowe lub absorpcyjne. Powszechnie używana od lat 30. XX wieku.

Lodówki domowe służą do przechowywania żywności i schładzania, np. napojów. Buduje się je często jako lodówkozamrażarki.




Suszarka


Suszarka do włosów - urządzenie elektryczne, służące do suszenia włosów. Najczęściej ma rozmiary pozwalające na trzymanie jej w ręce; większe suszarki, stojące, używane są głównie w zakładach fryzjerskich.




Słowniczek:

  • filtr - z tyłu suszarki jest łatwy do czyszczenia filtr, który zabezpiecza silnik przed przedostaniem się do niego włosów; raz na jakiś czas trzeba go wyczyścić
  • gorący nawiew - pozwala szybko wysuszyć bardzo mokre włosy
  • koncentrator strumienia - skupia powietrze i pomaga kontrolować suszenie w wybranym kierunku
  • nawiewnik zimnego powietrza - pozwala utrwalić ułożoną fryzurę, ochładza skórę głowy i włosy
  • przełącznik siły nawiewu - reguluje szybkość strumienia powietrza
  • przełącznik regulacji temperatury - możliwych jest kilka kombinacji siły nawiewu oraz temperatury suszenia, np. mocny, ale chłodny strumień
  • jonizator - wytwarza ujemne jony, które neutralizując ładunki elektryczne na włosach, pomagają wygładzać włosy, zapobiegają ich elektryzowaniu się i sprzyjają lepszemu układaniu włosów




środa, 24 marca 2010

Pralka



Pralka – urządzenie mechaniczne służące do prania odzieży.Pralki napędzane elektrycznie zaczęto konstruować w 1899, kiedy został wynaleziony silnik elektryczny.Obecne pralki automatyczne zużywają znacznie mniej wody i energii elektrycznej niż modele z XX wieku, zachowując przy tym jakość prania.
W 1937 roku w USA zbudowano pierwszą pralkę automatyczną (programowalną), która sama wykonywała czynności: prania, płukania, odwirowania.

środa, 17 marca 2010


Silnik czterosuwowy – silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystywany w samochodach, ciężarówkach, motocyklach oraz wielu innych maszynach. Nazwa odnosi się do czterech faz, które zachodzą podczas działania: wpływu powietrza lub mieszanki paliwowej, sprężenia, pracy i wydmuchu spalin. Cykl obejmuje dwa okrążenia wału korbowego na cykl pracy, inaczej mówiąc, silnik czterosuwowy to silnik, którego tłok wykonuje cztery ruchy posuwiste w jednym cyklu roboczym.

Silnik dwusuwowy jest to silnik spalinowy, w którym cztery fazy pracy (ssanie, sprężanie, praca i wydech) wykonywane są w ciągu dwóch suwów (od górnego do dolnego skrajnego położenia) tłoka.

Istnieją konstrukcje silników dwusuwowych zarówno o zapłonie iskrowym, jak i o zapłonie samoczynnym.

Schemat działania silnika dwusuwowego
  1. Suw sprężania – w pierwszej fazie suwu sprężania następuje "przepłukanie" przestrzeni roboczej silnika . Wtedy to spaliny powstałe w poprzednim cyklu pracy są wytłaczane przez kanał wydechowy , jednocześnie do przestrzeni roboczej przez kanał międzykomorowy napływa mieszanka paliwowo-powietrzna zgromadzona wcześniej w przestrzeni korbowej silnika . W dalszej fazie suwu sprężania tłok. , pełniący także rolę zaworu, zamyka kanał wydechowy i międzykomorowy, odsłaniając jednocześnie kanał ssawny . W czasie sprężania mieszanki w komorze spalania, świeża porcja mieszanki paliwowej napływa przez kanał ssawny do przestrzeni korbowej silnika.
  2. Suw pracy – Przed dojściem do górnego martwego położenia tłoka następuje zapłon paliwa, które gwałtownie rozprężając się powoduje ruch tłoka w dół do dolnego skrajnego położenia. W końcowej fazie tego suwu odsłaniany jest kanał wydechowy i spaliny zaczynają opuszczać przestrzeń roboczą. Cykl się powtarza.

środa, 3 marca 2010

NVIDIA GeForce GTX 470


http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/vega/news/2010-02/geforce-gtx_470_2.jpg


Na targach CeBIT 2010, zgodnie z przewidywaniami, pojawiły się karty graficzne NVIDIA GeForce GTX 470. Urządzenia te nie są co prawda dostępne dla każdego, ale przynajmniej media mają szansę po raz pierwszy sfotografować jeden z dwóch najbardziej oczekiwanych produktów sezonu wiosennego. Drugim jest oczywiście GeForce GTX 480.

Nowa karta ma być drugą w kolejności cenowej kartą nowej generacji od NVIDII. Wyposażono ją w 448 procesorów CUDA oraz w 320-bitowy interfejs pamięci RAM, choć to wciąż nie jest absolutnie pewne. Na karcie montowane są oczywiście układy typu GDDR5, a także dwuslotowy system chłodzenia.

Zasilanie nowy model czerpie, oprócz slotu PCI Express x16, z dwóch 6-pinowych gniazd PCIE. GeForce GTX 470 zapewnia obsługę interfejsu programowania DirectX 11, OpenGL 3.2, a także technologii 3-way SLI, CUDA, 3D Vision oraz PhysX. Na śledziu karty znajdują się dwa gniazda DVI-D i jedno HDMI.

Oficjalna premiera nowej generacji kart graficznych NVIDII odbędzie się 26 marca.